Skip to navigation | Skip to main content | Skip to footer
Menu
Menu

Computer Science Undergraduate School Prizewinners 2020-2021

Third and Fourth Years

Williams/Kilburn medal for an outstanding final year student

  • Not awarded

Kilburn Prize for outstanding final year examination performance

  • Not awarded

Edwards Prize for an outstanding final year engineering student

  • Ales Kubicek

AT&T Prize for the best third year undergraduate project

  • Anna Lackey

Professors' Prize for the best third year (single honours) student

  • Konstantinos Katsamaktsis
  • Yi-Yu Lin

Professors' Prize for the best third year (joint honours) student

  • Ivan Pupovac
  • Declan Kehoe

Head of School Award for an outstanding contribution to the life of the School of Computer Science

  • Simeon Tsvetankov
  • Javier Pacheco Rodriguez
  • Teodora Balmas
  • Boris Vasilev
  • Ritam Anand
  • Sam Joynson
  • Smitha Kariapuram

BCS, The Chartered Institute for IT Prize for the best final-year Education Project

  • Not awarded

Certificate of Excellence, awarded to top 10% of graduating students

  • Konstantinos Katsamaktsis
  • Ales Kubicek
  • Oliver Dunk
  • Ivan Pupovac
  • Benjamin Maxwell
  • Abdulrahman Rafea
  • Kalina Stefanova
  • Salim Al-Wahaibi
  • Maksimiljans Januska
  • Chen Bo Calvin Zhang
  • Chionia Kotsalidou
  • Siyun Hu
  • Kacper Maksymowicz
  • Laszlo Nagy
  • Neha Patil
  • Anderson Darlington
  • Jake Fitzwater
  • Denizhan Akar
  • Laurynas Raudonius
  • Scott Clarke
  • William Campen
  • Ivan Dewerpe
  • Vlad-Nihai Ene
  • Yecheng Chu
  • Wenquing Zong

Second Year

Professors' Prize for the best second year students

  • Laura Justesen
  • Kashish Raimalani
  • Matei Stan

The Kate Kneebone Acorn Bursary

  • Ewan Massey

First Year

Michael Jealous memorial prize for best first year student

  • Riccardo Ali

Golden Anniversary prizes for excellence in first year studies

  • Joshua Coates
  • Claudiu Craciun
  • Alexander Lindop
  • Anh Trung Nguyen
  • Vlad Sirbu

Netcraft Prize

  • Vlad Sirbu
  • Aditya Agarwal
  • Andrei Hutu
  • Yanze Xin
  • Andrej Velichkovski
  • Geroge Grainger
  • Zoya Anwar
  • Muhammad Ahmad
  • Alexandru Stoica
  • Gwydion Smit